Jak prawidłowo palić w kominku?

posted in: Mieszkania

Jesień to z reguły początek sezonu grzewczego w naszych domach. Kominki są coraz częściej nie tylko elementem dekoracyjnym, czy systemem wspomagającym ogrzewanie. Dzięki paleniu w kominku możemy nawet ogrzać cały dom. Dlatego niezwykle ważne jest aby prawidłowo rozniecać i podtrzymywać ogień, a także dbać o czystość kominka.

Każdy posiadacz kominka przyzna, jak wspaniałym uczuciem jest możliwość rozpalenia ognia oraz ogrzania się w jego przyjemnym blasku. To również doskonały sposób na stworzenie nastroju, dzięki czemu długie jesienne i zimowe wieczory upływają w znacznie przyjemniejszej atmosferze. Aby nasz kominek działał dobrze i efektywnie, warto jest pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Drewno

Najważniejszą kwestią jeśli chodzi o prawidłowe palenie w kominku jest odpowiednie paliwo. To od jego rodzaju oraz jakości zależeć będzie efektywność spalania oraz to, jak dużo ciepła otrzymamy. Do palenia w kominku używamy przede wszystkim drewna sezonowanego tzn. takiego, które przeleżało w suchym i przewiewnym miejscu przynajmniej pół roku, a najlepiej rok. Sezonowane drewno pali się dłużej oraz wydziela mniej sadzy, dzięki czemu nie musimy tak często myć szyby kominka. Najlepszym paliwem jest twarde drewno drzew liściastych. W tym celu doskonale sprawdza się dąb, grab, olcha, akacja, jesion czy buk.

Rozpalamy!

Do rozpalenia kominka warto jest zaopatrzyć się w papier i rozpałkę, które znacznie ułatwią nam zadanie. Na początek na zgniecionych kawałkach papieru układamy możliwie małe skrawki drewna. Zanim dołożymy duże szczapy, musimy poczekać, aż te mniejsze dobrze się zajmą i powstanie żar. Dokładając do paleniska kolejne polana otwieramy drzwiczki powoli, tak aby uniknąć zassania spalin do pomieszczenia.

Musimy także pamiętać o zaopatrzeniu się we wszystkie niezbędne akcesoria kominkowe. Są one konieczne do bezpiecznej obsługi kominka. Warto także mieć w zanadrzu specjalny preparat do czyszczenia szyby, który łatwo usunie sadzę i wszystkie zabrudzenia.

Palenie w kominku to z pewnością jeden z uroków sezonu jesienno-zimowego. Będzie to tym bardziej przyjemne, im lepiej przygotujemy się do rozpalania oraz zaopatrzymy się w konieczne akcesoria.

This entry was posted on 14 listopada 2014 at 22:52 and is filed under Mieszkania. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.